سناریوی ترسناک ریاست «ماندلای فلسطین» برای اسرائیل shia muslim


ک روزنامه اسرائیلی در گزارشی به هراس مقامات امنیتی و سیاسی رژیم صهیونیستی از انتخاب «مروان البرغوثی» به عنوان رئیس تشکیلات خودگردان پس از «محمود عباس» پرداخت و آن را سناریویی ترسناک توصیف کرد.مراجعه کنید به ادامه مطلب ...

به گزارش پاریس نیوز  «یوسی ملیمان» در مقاله‌ای با عنوان «سناریوی ترسناک به ارث رسیدن ریاست تشکیلات خودگردان به ماندلای فلسطین پس از ابومازن» نوشت: «فدوی البرغوثی» همسر مروان از اسرائیل درخواست کرده امکان سفر وی به غزه را فراهم کند تا نظرات و رویکردهای خاص درباره امکان رقابت مروان البرغوثی برای منصب ریاست تشکیلات خودگردان را بسنجد.

ملیمان افزود: حتی اگر فدوی به این صراحت هدف خود (از سفر به غزه) را اعلام نمی‌کرد باز هم ارتش اسرائیل اجازه سفر به وی را نمی‌داد زیرا اسرائیل درباره (عدم انجام) تبلیغات انتخاباتی البرغوثی با هیچ کسی چانه‌زنی نمی‌کند.

معاریو افزود: مروان البرغوثی از جمله حامیان توافق «اوسلو» است و یک شخصیت کاریزمایی برای جنبش فتح و گردان‌های «الاقصی» در خلال انتفاضه دوم دارد؛ در سال 2001 بازداشت شد و دادگاه اسرائیلی در شهر تل‌آویو در سال 2004 وی را به پنج بار حبس ابد به اتهام کشتن پنج اسرائیلی محکوم کرد.

در ادامه این گزارش آمده است: تقریبا یک سال پیش هر روزنامه‌نگاری که جرأت اشاره به مسأله جانشینی ابومازن را داشت مورد تعقیب دستگاه‌های امنیتی پنج‌گانه فلسطینی قرار می‌گرفت اما این خود ابومازن بود در آوریل 2015 اعلام کرد قصد استعفا از ریاست تشکیلات خودگردان را دارد و از آن زمان زمزمه‌ها آغاز شد؛ ابومازن 82 ساله است و تقریبا هر روز 3 بسته سیگار می‌کشد بنابراین وضعیت عمومی بدن او خوب نیست و صحبت از استعفا طبیعی است.

معاریو سپس نوشت: نامزدهای بسیاری برای ریاست تشکلات خودگردان وجود دارند از جمله «ماجد فرج» رئیس اطلاعات، «جبریل رجوب» و «محمد دحلان» اما مروان البرغوثی از حمایت بیشتری برخوردار است و «صائب عریقات» عضو ارشد هیات مذاکره‌کننده فلسطینی و «محمد دحلان» عضو جدا شده فتح نیز وی را تایید کرده‌اند.

در ادامه این گزارش آمده است فدوی البرغوثی و دیگران از اصلاحاتی مانند «نلسون ماندلای فلسطین» برای مروان استفاده می‌کنند که به محض انتخاب احتمالی وی به عنوان رئیس اسیر تشکیلات خودگردان پس از فوت ابومازن یا استعفای وی، این لقب درباره وی کاملا به حقیقت خواهد پیوست؛ زیرا نلسون ماندلا رئیس کنگره ملی آفریقا (ANC ) 27  سال از عمر خود را در دوره رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی در زندان سپری کرد.

منبع: فارس / مصاف ایرانیان